• Strony html/css/jquery, bootstrap, foundation

  Strony html/css/jquery, bootstrap, foundation
  Strony html/css/jquery, bootstrap, foundation
  Strony html/css/jquery, bootstrap, foundation
 • Strony wordpress, joomla

  Strony wordpress, joomla
  Strony wordpress, joomla
  Strony wordpress, joomla
 • Strony wordpress, joomla

  Strony wordpress, joomla
  Strony wordpress, joomla
  Strony wordpress, joomla
 • Grafika

  grafika

Blog - jak założyć

Czego potrzebujesz aby założyć blog/stronę www za panelem administracyjnym do samodzielnego wstawiania treści:

Jak edytować stronę

Prowadzenie bloga

Masz już zaplanowany jak ten blog będzie wyglądał i do czego służył.
Masz do dyspozycji 3 elementy, które możesz wykorzystywać do budowy strony www:
– wpisy – artykuły, które będą się pojawiały na głównej stronie
– strony – strony zawierające stałe/niezmienne informacje. Strony są dostępne z menu
– odnośniki – linki do innych stron

Wpisy

Wpisy warto pogrupować w kategorie. Najpierw warto stworzyć kategorie wpisów.
Rozwiń zakładkę Wpisy, kliknij na kategorie i dodaj swoje kategorie. Można też tworzyć podkategorie wybierając rodzica dla danej kategorii.
Standardowo istnieje kategoria Bez kategorii, gdzie wpadają wpisy jeśli zapomnimy nadać im kategorię lub jeśli skasujemy kategorię to wpisy lądują w tej kategorii. Nie można tego skasować. Ta kategoria musi być. Jednak warto zmienić jej nazwę np. na inne, pozostałe, itp.

Odnośniki

Masz obecnie linki związane z wordpresem. Można je skasować i utworzyć własne linki. Odnośniki można również grupować w kategorie.
Twój blog będzie po polsku więc warto zmienić kategorię odnośników Blogroll na np. linki lub odnośniki.

Strony

Są to zwykle podstrony, na których umieszcza się teksty stałe, takie które się szybko nie zmieniają. Np. może to być storna o mnie, dojazd od firmy itp. Stron nie może być zbyt wiele, gdyż tylko kilka zmieści się na pasku poziomym.

Tworzymy wpis

Rozwiń zakładkę wpisy i kliknij Dodaj nowy. Pojawia się formularz do dodania wpisu na blogu wordpress. U góry jest pole, do którego wpisz tytuł wpisu. Poniżej jest pole do wpisania treści wpisu. Masz do wyboru edytor wizualny i edytor html. Jeśli nie znasz html doskonale poradzisz sobie używając edytora wizualnego.

 1. Wpisz tekst. Aby pogrubić jakiś fragment tekstu zaznacz go a następnie kliknij B.
 2. Aby wstawić link do tekstu, zaznacz ten tekst, potem kliknij na ikonkę z łańcuszkiem. Pojawi się formularz do wpisania linku.
 3. Dobrze jest podzielić tekst na nagłówek, który się wyświetli na głównej stronie lub stronie kategorii i, oraz na resztę tekstu, która się wyświetli po kliknięciu na Więcej.  Kliknij na ikonkę z dwoma prostokątami.
 4. Jak skończysz pisać tekst, wybierz kategorię, wpisz tagi (słowa kluczowe), i opublikuj wpis. Jeśli Twój wpis nie jest jeszcze skończony możesz kliknąć Zapisz szkic i wtedy wpis będzie zapisany w bazie danych ale nie pokaże się na blogu.

Kategorie wpisów

W blogu wordpress wpisy grupowane są w kategorie. Kategorie te stanowią menu. Po kliknięciu na to menu wybieramy wpisy dotyczące tego samego tematu.
Standardowo po zainstalowaniu wordpressa mamy jedną kategorię “bez kategorii”. Warto zmienić jej nazwę na jakaś przyjazną np. inne. Nie można jej usunąć, gdyż jest to kategoria domyślna, do której będą wpadały wpisy jeśli nie określimy ich kategorii.
W wordpressie można dodać dany wpis do wielu kategorii.
Można również dodać dowolną ilość kategorii.
Rozwiń zakładkę wpisy i wybierz kategorie. Wpisz nazwę kategorii, nazwę uproszczoną. Wybierz rodzica – jeśli ta kategoria ma być podkategorią innej kategorii. Wybierz rodzica z rozwijalnego menu i ustaw ją jako rodzica (kategorię nadrzędną danej kategorii).
Można też wpisać opis kategorii.

Publikacja wpisu

Na razie twój wpis nie jest jeszcze widoczny na blogu.  Wpis trzeba zapisać czyli opublikować. Zakładka w prawej kolumnie – prawy górny róg. Aby wpis pojawił się od razu na blogu klikamy Opublikuj (po prawej stronie od formularza wpisu). Jeśli wpis nie jest jeszcze skończony możemy go zapisać jako szkic – kliknij Zapisz Szkic.
W tej zakładce można ustawić stan danego wpisu:
Stan – można zmienić stan danego wpisu na szkic lub oczekujący na przegląd. Jest to przydatne gdy chcemy na jakiś czas zdjąć dany wpis z bloga.
Dostępność – ustalamy kto może oglądać dany wpis. Wpis może być publiczny, zabezpieczony hasłem lub prywatny. Można zaznaczyć aby wpis był przyklejony – wtedy bez względu ile wpisów dodamy ten wpis będzie zawsze publikowany na samej górze głównej strony.
Opublikowano – można zmienić datę publikacji pliku, czyli zaprogramować aby wpisy pojawiły się w określonym dniu. Jest to bardzo przydatne gdyż blog powinien mieć wpisy regularnie najrzadziej do tydzień. Możemy jednego dnia poświęcić czas i zrobić wiele wpisów a następnie ustalić aby pojawiały się one w określonym dniu.

Tagi

Zakładka w prawej kolumnie pod kategoriami. Tagi są to słowa kluczowe przydatne do pozycjonowania bloga. Ponadto w niektórych skórkach pod wpisem pojawia się lista tagów i klikając na dany tak wyszukujemy inne wpisy dotyczące tej samej tematyki.
Klikając na Wybierz spośród najpopularniejszych tagów możemy dodać do wpisu tagi spośród tych, które wcześniej dodaliśmy do innych wpisów.

Jak zainstalować blog wordpress na swoim hostingu

Aby mieć możliwość zainstalowania bloga wordpress na własnym serwerze musisz wykupić hosting, który daje dostęp do php i bazy danych. Przeczytaj dokładnie oferty hostingów aby te rzeczy były na pewno dostępne.
Firm hostingowych jest bardzo wiele i aby wybrać dobrą warto poczytać w sieci, na forach opinie na temat danej firmy hostingowej.
Co jest istotne przy wyborze hostingu:
– dostęp do php i bazy danych
– panel administracyjny w którym samemu dokonasz zmian i założysz bazę danych
– możliwość tworzenia subdomen – gdyż warto dla niektórych podstron tworzyć subdomeny. Łatwiej jest pozycjonować takie strony, łatwiej jest podawać adres i można odczytać statystyki dla strony na subdomenie.
– wielkość przestrzeni dyskowej – dla 1 bloga nie warto wykupować hostingu powyżej 1GB bo i tak tego nie wykorzystasz, a w przyszłości zawsze można dokupić więcej przestrzeni lub przejść na większy plan hostingowy
– limit transferu – zakładając jednego lub nawet kilka blogów nie należy się tym przejmować gdyż i tak tego limitu nie przekroczymy. Transfer można zawsze dokupić.
– infolinia gdzie można zadzwonić i zapytać jeśli mamy problemy

Masz już wykupiony hosting. Wchodzisz do panelu administracyjnego serwera. Zgodnie z instrukcją na danym serwerze zakładasz bazę danych. Ważne jest aby zapisać sobie w notesie nazwę bazy, hasło i nazwę serwera. Dane te wyświetlają się po założeniu bazy. Będą potrzebne przy instalacji bloga.

Instalacja bloga WordPress
Ściągaszwordpressa z sieci. Np. ze strony pl.wordpress.org gdzie jest aktualna wersja polska wordpressa. Pobieram plik i zapisuję na dysk. Plik jest spakowany i trzeba go rozpakować.
Po rozpakowaniu tworzysz katalog na serwerze. Do tego katalogu przesyłasz wszystkie pliki wordpressa.

Aby przesłać plik na serwer musisz mieć jakiś program FTP.

Ja polecam program darmowy FileZilla. Jest bardzo prosty w obsłudze i co najważniejsze rozpoczyna przesyłanie plików od momentu zerwania łącza.

Dobry jest też program WS_FTP. Jest bardzo prosty w obsłudze jednak ma niewiele opcji. Po zerwaniu łącza musisz się łączyć ponownie i wchodzić do poszczególnych katalogów co długo trwa.

Niektóre programy np. sklepy internetowe, autorespondery instalowane na serwerze wymagają zmiany praw dostępu na serwerze. Można to zrobić przy pomocy programu FTP lub przez panel administracyjny na serwerze. Ale zdecydowanie odradzam początkującym tego typu próby. Przy instalacji bloga wordpress nie ma w ogóle potrzeby się tym martwić.
Natomiast w innych przypadkach, na dobrym serwerze, powinno wszystko działać. Jeśli coś nie działa lepiej wykonać telefon na infolinie do firmy hostingowej i poprosić o pomoc niż próbować samemu.

Instalacja bloga

Konfiguracja bloga

Filmiki były nagrywane kilka lat temu i pokazują starszą wersję wordpressa ale ogólna zasada jest taka sama.