moja strona wwwPiszesz wiersze, zbierasz coś, masz jakieś hobby i sporą wiedzę na ten temat. Warto się tą wiedzą podzielić, kontaktować z innymi o podobnych zainteresowaniach. Udzielasz się na forach, masz znajomych na Facebooku lub Google+ ale chcesz swoją wiedzę uporządkować i zgromadzić w jednym miejscu. Masz tony zdjęć, które chcesz pokazać.

Po co ci własna strona www czy blog?

 1. dzielisz się wiedzą – czy nie masz poczucia, ze wiedza w twojej głowie się marnuje, warto się nią podzielić
 2. kontakt z ludzmi – gdy zainstniejesz w sieci, poznasz masy nowych ludzi o podobnych zainteresowaniach
 3. możliwość samorealizacji – możesz sie wyżywać artystycznie, prezentować swoje wiersze, opowiadania, zdjęcia, rysunki
 4. chwalisz się zdjęciami – mailem możesz wysłać pare zdjęć, a na stronie czy blogu możesz ich umieścić setki
 5. wyrażasz swoje poglądy i poznajesz ludzi o podobnych zainteresowaniach
 6. pomagasz innym ludziom – rozwiązujesz jakieś problemy, odchudzasz się, opiekujesz się chorym, majsterkujesz, robisz zakupy, cokolwiek – znajdujesz rozwiązania masy problemów. Dlaczego nie pomóc ludziom, którzy mają ten sam problem? Tobie się udało, pomóż innym. Opisz swoje rozwiązanie.

Czyli dojrzewasz do tego aby założyć stronę www. Jakie cechy powinna posiadać własna strona?

 1. tania lub darmowa – skoro strona jest hobbystyczna nie chcesz za dużo inwestować. Jeśli interesuje cię gdzie założyć blog za darmo możesz skorzystać z serwisów jak blogger lub wordpress.com gdzie wystarczy się zarejestrować i mieć blog darmowy. W ten sposób trzymasz swoje teksty i zdjęcia na cudzym serwisie, który może w każdej chwili cię zablokować. Jeśli chcesz czegoś bardziej stabilnego będziesz potrzebować hostingu (miejsca na pliki) i domeny (adres internetowy). Ceny hostingu i domeny nie są wysokie. Aby założyć bloga/stronę potrzebujesz oprogramowania, które jest darmowe. Instalacja jest łatwa i można to zrobić samemu. Ale jeśli nie interesują cię sprawy techniczne możesz to komuś zlecić.
 2. interaktywna – dziś królują strony dynamiczne na których można wchodzić w interakcje z odwiedzającym, który komentuje, ocenia. Nie musisz uczyć się html. Wystarczy zainstalować darmowe oprogramowanie np. wordpress lub joomla, które samo tworzy stronę.
 3. łatwa do zrobienia – instalacja np. wordpressa lub joomli jest łatwa
 4. łatwa do wprowadzania zmian – programy typu cms (np. wordpress, joomla) posiadają panel administracyjny, gdzie wstawia się dane do formularza.
 5. dająca możliwość wstawienia zdjęć i filmików – cms pozwala ci łatwo wstawić obrazki na blog, przy pomocy prostego formularza.

Co będzie dla mnie lepsze: strona www czy blog? A może warto mieć jedno i drugie?

Nie musisz się nad tym głowić – strona www i blog to dokładnie to samo! Kiedyś uważało sie, że blog to pamiętnik o życiu, przemyśleniach, opisy co się dzieje w moim życiu. Trzeba go pisać systematycznie, najlepiej codziennie, a kto ma na to czas.

Strona www czy blog to bardziej zagadnienie techniczne. Blog posiada takie cechy jak dodawanie komentarzy, określony układ dodawania artykułów. Jeśli twój webdesigner usunie komentarze w oprogramowaniu blogowym, będzie to zwykła strona www.