Aby mieć możliwość zainstalowania bloga wordpress na własnym serwerze musisz wykupić hosting, który daje dostęp do php i bazy danych. Przeczytaj dokładnie oferty hostingów aby te rzeczy były na pewno dostępne.
Firm hostingowych jest bardzo wiele i aby wybrać dobrą warto poczytać w sieci, na forach opinie na temat danej firmy hostingowej.
Co jest istotne przy wyborze hostingu:
– dostęp do php i bazy danych
– panel administracyjny w którym samemu dokonasz zmian i założysz bazę danych
– możliwość tworzenia subdomen – gdyż warto dla niektórych podstron tworzyć subdomeny. Łatwiej jest pozycjonować takie strony, łatwiej jest podawać adres i można odczytać statystyki dla strony na subdomenie.
– wielkość przestrzeni dyskowej – dla 1 bloga nie warto wykupować hostingu powyżej 1GB bo i tak tego nie wykorzystasz, a w przyszłości zawsze można dokupić więcej przestrzeni lub przejść na większy plan hostingowy
– limit transferu – zakładając jednego lub nawet kilka blogów nie należy się tym przejmować gdyż i tak tego limitu nie przekroczymy. Transfer można zawsze dokupić.
– infolinia gdzie można zadzwonić i zapytać jeśli mamy problemy

Masz już wykupiony hosting. Wchodzisz do panelu administracyjnego serwera. Zgodnie z instrukcją na danym serwerze zakładasz bazę danych. Ważne jest aby zapisać sobie w notesie nazwę bazy, hasło i nazwę serwera. Dane te wyświetlają się po założeniu bazy. Będą potrzebne przy instalacji bloga.

Instalacja bloga WordPress
Ściągaszwordpressa z sieci. Np. ze strony pl.wordpress.org gdzie jest aktualna wersja polska wordpressa. Pobieram plik i zapisuję na dysk. Plik jest spakowany i trzeba go rozpakować.
Po rozpakowaniu tworzysz katalog na serwerze. Do tego katalogu przesyłasz wszystkie pliki wordpressa.

Aby przesłać plik na serwer musisz mieć jakiś program FTP.

Ja polecam program darmowy FileZilla. Jest bardzo prosty w obsłudze i co najważniejsze rozpoczyna przesyłanie plików od momentu zerwania łącza.

Dobry jest też program WS_FTP. Jest bardzo prosty w obsłudze jednak ma niewiele opcji. Po zerwaniu łącza musisz się łączyć ponownie i wchodzić do poszczególnych katalogów co długo trwa.

Niektóre programy np. sklepy internetowe, autorespondery instalowane na serwerze wymagają zmiany praw dostępu na serwerze. Można to zrobić przy pomocy programu FTP lub przez panel administracyjny na serwerze. Ale zdecydowanie odradzam początkującym tego typu próby. Przy instalacji bloga wordpress nie ma w ogóle potrzeby się tym martwić.
Natomiast w innych przypadkach, na dobrym serwerze, powinno wszystko działać. Jeśli coś nie działa lepiej wykonać telefon na infolinie do firmy hostingowej i poprosić o pomoc niż próbować samemu.