Dodawanie wtyczek

Wtyczki rozszerzają działanie wordpressa. Istnieje tak dużo wtyczek, że praktycznie do każdego celu możemy znaleźć odpowiednią wytczkę. Nie należy jednak przesadzać gdyż zbyt duża ilość wtyczek może spowolnić działanie bloga.
Kliknij Dodaj nową, następnie wyszukaj interesujacą cię wtyczkę i zainstaluj ją. Wtyczkę trzeba włączyć. Większość wtyczek ma ustawienia, które trzeba skonfigurować.

Lista wtyczek do wordpressa, które ja używam.

 

Zmiana wyglądu bloga

Wchodzimy do zakładki Wygląd i do kolejnej zakładki Motywy. W lewym górnym rogu mamy podany używany motyw. Jeśli chcemy zmienić skórkę bloga kliknij zainstaluj motywy. Następnie wyszukujemy sobie skórkę. Jeśli jakiś motyw Ci się spodoba zainstaluj go, a następnie aktywuj. Motywy można dowolnie zmieniać. Jeśli wybrany motyw jednak ci nie odpowiada możesz aktywować jakąś inną. W sieci można znaleźć tony skórek do wordpressa. Większość jest darmowych. Można również ściągnąć motyw gdzieś z sieci, zapisać na dysku i zainstalować z dysku.
Jeśli zainstalujesz darmową skrókę jest duże niebezpieczeństwo, że sporo innych blogerów wybierze tę samą skórkę i twój blog będzie wyglądał jak kopia innego bloga. Nie jest to zbyt profesjonalne dlatego taki motyw najlepiej jakoś zmienić – zmienić logo, główne zdjęcie. Kolory, czcionki itp. można dowolnie pozmieniać manipulując arkuszem stylów – wymaga to znajomości arkuszy stylów css.
Najprościej jest zmienić zdjęcie nagłowkowe bloga. Sprawdź gdzie jest ten obrazek. Kliknij prawym przyciskiem myszy  i kliknij Pokaż obrazek tła. Zapisz ten obrazek na dysk. Otwórz go w jakimś programie graficznym, sprawdź jego wielkość i zrób obrazek dokładnie takiej samej wielkości. Następnie prześlij go na serwer przy pomocy ftp.  Odśwież stronę i zobacz czy zmiana ci się podoba.

Ustawienia wyglądu bloga – widżety

Widżety są to boksy zawierające elementy, które umieszcza się na pasku lub paskach bocznych. W zależności od motywu Twój blog ma jedną lub 2 boczne kolumny. Jest to miejsce gdzie możesz sobie wstawić różne rodzaje menu lub inne dostępne elementy.
Wejdźdo zakładki Wygląd i Widżety. Po lewej stronie masz Dostępne widźety a po prawej stornie dostępne panele. Wybierasz widżet i przeciągasz go myszą na panel.
Do wyboru masz:
Kategorie, odnośniki, strony, archiwa, najnowsze komentarze, najnowsze wpisy – wyświetlające odpowiednie linki
Kalendarz – wyświetla kalendarz w którym daty zawierające jakieś wpisy są linkami
Chmurka tagów – tagi występujące na blogu, im częściej występują tym są wyświetlone większą czcionką.
Wyszukiwarka
Meta – menu do logowania
Tekst – pole tekstowe, gdzie można wpisać własny tekst, formularz itp. Można tu używać znaczników html

i sporo innych. Można też zainstalować dodatkowe widgety, które są tworzone przez wtyczki. Praktycznie możesz znaleźć wtyczki do wszystkiego.

Aktualizacja

Przed dokonaniem aktualizacji bloga bezpiecznie jest zrobić backup plików. Taki backup jest przydatny gdy zdarzy się coś omyłkowo skasować. Np. należy uważać bardzo kasując użytkowników. WordPress pyta czy wraz z użytkownikiem chcemy skasować jego wpisy czy przenieść do wpisów admina. Jeśli omyłkowo skasujemy te wpisy, mamy backup i możemy je przywrócic.
Kliknij Narzędzia, Eksport, wybieramy co chcemy zapisać: wszystko, wpisy czy strony i zapisujemy sobie backup na dysku.